Dieta przeciwzapalna - co to dieta i jaki ma wpływ na organizm człowieka - Projekt Zdrowie Białystok
Projekt Zdrowie Białystok
Umów się na wizytę

Dieta przeciwzapalna – co to dieta i jaki ma wpływ na organizm człowieka

Żywność, którą spożywamy, może wpływać na stan zapalny organizmu poprzez immunomodulację. Istnieją produkty, które wpływają pozytywnie, jak i negatywnie na ewentualny rozwój stanu zapalnego. Odpowiednia dieta, która nie będzie wywoływać stanu zapalnego w organizmie, może zmniejszać ryzyko wystąpienia i nasilenia chorób cywilizacyjnych.

Czym jest dieta przeciwzapalna?

Jest to dieta, która zawiera produkty i składniki o potencjalnym działaniu przeciwzapalnym.

Ma ona także za zadanie eliminować te produkty, które mogą działać prozapalnie na organizm. Jednak zacznijmy od początku. Żywność, którą spożywamy, może wpływać na stan zapalny organizmu poprzez immunomodulację. Istnieją produkty, które wpływają pozytywnie, jak i negatywnie na ewentualny rozwój stanu zapalnego. Odpowiednia dieta, która nie będzie wywoływać stanu zapalnego w organizmie, może zmniejszać ryzyko wystąpienia i nasilenia chorób cywilizacyjnych.

Dieta zachodnia – nasz “aktualny” sposób odżywiania. Czy jest zdrowy? Po uświadomieniu sobie czym się ta dieta charakteryzuje, odpowiedź na pytanie będzie oczywista. Spożywanie przetworzonej żywności zawierającej dużo cukrów prostych i tłuszczów nasyconych, posiłki ubogie w warzywa i owoce, dużo fast foodów, słonych przekąsek, czerwonego mięsa i napojów słodzonych. Jeżeli połączymy to z brakiem aktywności fizycznej i prowadzeniem w przeważającej większości siedzącego trybu życia – nie brzmi to dobrze. Połączenie ze sobą wyżej wymienionych czynników sprzyja rozwojowi chorób cywilizacyjnych. Wiele osób żyjących w taki sposób, w krótkim czasie może zacząć odczuwać problemy ze zdrowiem. Pojawia się często otyłość, insulinooporność, a w następstwie cukrzyca typu II. Inne dolegliwości, które są rezultatem złej diety i braku jakiejkolwiek aktywności to miażdżyca i incydenty sercowo-naczyniowe oraz choroby neurodegeneracyjne.

Jak więc powinna wyglądać dieta przeciwzapalna?

Jest kilka składników, które powinny być podstawą diety przeciwzapalnej. Najważniejsze z nich to: warzywa i owoce. Są one naturalnie bogate w witaminy i składniki mineralne. Dostarczają nam antyoksydantów, błonnika pokarmowego oraz polifenoli, które ograniczają lub eliminują stres oksydacyjny i stan zapalny w organizmie. Kolejną grupą ważnych elementów tej diety są tłuste ryby morskie – doskonałe źródło kwasów omega-3. Kwasy te mają działanie przeciwarytmiczne, przeciwagregacyjne i przeciwnadciśnieniowe, ale przede wszystkim działają przeciwzapalnie. Istotne w diecie tłuszcze roślinne, takie jak oliwa z oliwek, również wykazują działanie hamujące stan zapalny organizmu. Nasiona roślin strączkowych dzięki zawartości izoflawonów, czyli związków aktywnie czynnych, posiadają funkcje przeciwzapalne. Czosnek i kurkuma wykazują największą redukcję stanu zapalnego w organizmie przez obniżenie stężenia markerów zapalnych we krwi. Popularny u nas napój zwykłej herbaty bogaty jest w związki fenolowe charakteryzujące się właściwościami antyoksydacyjnymi i przeciwzapalnymi. Wśród produktów żywieniowych nie można pomijać probiotyków i prebiotyków. Dzięki prawidłowemu składowi mikrobiomu jelitowego stan zapalny nie ma szans na progres w organizmie.

Które ze znanych diet spełniają kryteria diety przeciwzapalnej?

Najlepiej sprawdzą się takie diety jak śródziemnomorska, DASH oraz wegetariańska. Główne założenia tych diet to: duża ilość warzyw i owoców, mały udział tłuszczów zwierzęcych, pełnoziarniste produkty zbożowe oraz duży udział białka roślinnego.

Jeśli chcesz poprawić swój stan zdrowia i przeciwdziałać stanom zapalnym, zgłoś się na bezpłatną konsultację dietetyczną do Projekt Zdrowie Białystok, na której wykonana zostanie analiza składu ciała, która zostanie dokładnie omówiona. Pod czujnym okiem dietetyka na bezpłatnej konsultacji poznasz skład swojego ciała i dowiesz się, w jakim jest stanie.

Komu
pomagamy

Nasi partnerzy